Stronie Śląskie

Stronie Śląskie

Things to do - general

Gmina Stronie Śląskie położona jest we Wschodnich Sudetach, na pograniczu polsko – czeskim i należy do powiatu kłodzkiego w województwie dolnośląskim. Odległość Stronia Śląskiego od Wrocława wynosi 120 km, od Kłodzka – 30 km. Od południa i wschodu gmina sąsiaduje z Republiką Czeską. Najbliższe polsko-czeskie samochodowe przejścia graniczne: Nowa Morawa/Nová Seninka na Przełęczy Płoszczyna (12 km) oraz Lutynia/Travna k. Lądka-Zdroju (12 km).

Stronie Śląskie jest siedzibą gminy miejsko-wiejskiej o pow. 146 km², zamieszkanej przez ok. 7500 osób i obejmującej 14 górskich wsi: Strachocin, Goszów, Bielice, Nowy Gierałtów, Stary Gierałtów, Młynowiec, Starą Morawę, Kletno, Kamienicę, Bolesławów, Nową Morawę, Stronie Śląskie wieś, Janową Górę i Sienną.

Gmina zajmuje powierzchnię 146 km kw. i rozciąga się na wysokości 500 – 1425 m n.p.m na obszarze Masywu Śnieżnika (czes. Králický Sněžník), Gór Bialskich i Złotych (czes. Rychlebské hory) i Krowiarek. Miasteczko Stronie Śląskie – rozwijające się centrum turystyczne Gór Bialskich i Masywu Śnieżnika – leży w szerokiej dolinie rzek Białej Lądeckiej, Morawki, Kleśnicy i Janówki.

Urozmaicony górski krajobraz, rozległe lasy, położenie z dala od ruchliwych szlaków komunikacyjnych oraz gościnność mieszkańców czynią okolice Stronia Śląskiego miejscem idealnym dla aktywnego wypoczynku i rekreacji. Górski krajobraz i walory przyrodnicze okolicy chronione są w ramach Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego. W sezonie wiosenno – jesiennym panują doskonałe warunki do oprawiania turystyki pieszej i rowerowej. Gęsta sieć rzek i strumieni, łowiska pstrąga i zalew w Starej Morawie (z pełnym zapleczem rekreacyjnym) to dodatkowe atrakcje na ciepłe dni. Pod szczyt Czarnej Góry (1205 m n.p.m) prowadzi kolejka linowa, a na szczycie znajduje się wieża widokowa, z której podziwiać można przepiękne panoramy gór. W sezonie zimowym na amatorów białego szaleństwa czekają liczne wyciągi narciarskie: Ośrodek Górski „Czarna Góra” – jeden z najlepszych i największych w kraju ośrodków narciarskich, Stacja Narciarska „Kamienica” łącząca miejscowości Kamienica i Bolesławów oraz spokojne stoki w Bielicach, Nowym Gierałtowie i Nowej Morawie.

Apartamenty Czarna Góra

Sienna 11

Apartamenty Czarna Góra to ekskluzywna baza noclegowa Więcej

Rezerwuj

Niestety w tej chwili nie ma dostępnych kwater w tym mieście. Przepraszamy.

Czarna Góra

Stronie Śląskie

CZARNA GÓRA to jeden z najlepszych Więcej

Zobacz